Side 1 af 1
: 20. okt 2009, 09:03
af Niels
Hej Leif.
Tillykke med værkstedet! Det er dejligt at høre at der også er fordele ved at blive "voksen"
Jeg glæder mig til at se vidunderet når du har fået den malet!
Hilsen Niels
Hej leif
: 20. okt 2009, 20:23
af Søren Dahl
Hej Leif
Det er bare total god stil Leif - tillykke
- glæd dig til at komme ud og køre på din nye cykel - det hjælper helt helt vildt med nyt kronrørsleje.
Vi ses...
Mvh Søren
: 21. okt 2009, 20:23
af Nikolajsen
Lyder som et godt sted du har fundet, og MEGET billigt

: 21. okt 2009, 21:24
af Bønne
Hej Leif
Det er sgu en iorden pris, størrelse og udstyr på det værksted, tillykke med det.
Men hvorfor ikke udføre ventilcheck/justering nu du alligevel er der inde, du har jo frit til begge topdæksler nu?
Venter du til senere skal du jo have det meste af igen.

: 22. okt 2009, 19:37
af Bønne
Hej Leif
Det kan også være dyrt
ikke at stille ventiler, kan i værste fald føre til brændte ventiler, med efterfølgende
demontering af topstykke, udskiftning af ventiler, fræsning af ventilsæder osv.
Selvfølgelig kræver det noget viden om hvordan man gør, men det er ikke så svært hvis man bare har det rigtige værktøj og en god reparationshåndbog.
Iøvrigt er det jo ikke sikkert at der
er noget at justere, men så er de jo checket, og det kræver kun et søgerblad.
Jeg ved ikke hvor meget man når igennem på sådan et højskoleophold, om man også når til ventiljustering,
men noget kan man da helt sikkert få ud af det.
: 23. okt 2009, 16:15
af Nikolajsen
God ven skrev:Gad vide om det går at sætte et nyt tandhjul på? Det bagerste ser OK ud.
Altså...............normalt sætter man ikke nyt kædehjul og brugt kæde sammen, da en slidt kæde (selv om det ikke er ret meget) slider meget på kædehjulet. Omvendt kan bedre gå, men det er jo ikke tilfældet her.
: 23. okt 2009, 16:15
af KB
Hej Leif.
Det lyder interessant med det højskoleophold. Har du nogen oplysninger om hvor og hvornår det afholdes.
Med venlig hilsen
Kurt
: 24. okt 2009, 09:09
af Nikolajsen
God ven skrev:
Hej Nikolajsen
Jeg har sat det slidte kædetandhjul på igen - når vinterkørslen er overstået skifter jeg hele kæde kittet - hvor svært kan det være?
God plan

Så skal du heller ikke tænke på kæde de næste mange tusind kilometer, når nu du også sætter aut. kædesmøring på.
: 24. okt 2009, 10:23
af KB
Hej Leif
Tak for informationen. Jeg var faktisk på højskolen sidste år. Og du har ret, der var ikke noget om mc vedligeholdelse.
Dog kan det absolut anbefales. Det var en rigtig god uge med interessante foredrag , gode mc-ture, hyggeligt samvær med kursister med samme interesse. Jeg var dog den eneste der repræsenterede en "HARKER".
Jeg overvejer at deltage næste år også. (Jeg har solgt min sejlbåd ellers er Tunø noget af det bedste sejlerferie jeg har oplevet.)
Det ville være en god ide, hvis en højskole tog mc vedligeholdelse som emne.
Suk! - Bare vi havde sådan et værksted her i byen. (De værksteder vi har, koster 5-600 kr. i timen)
Med venlig hilsen
Kurt