Indlæg af stødende karakter slettes uden varsel. Øvrige indlæg vil forblive på forum til 'evig' tid. Vis omtanke med brugen af foto og video, hele internettet kan kigge med.
Jep, Peter og jeg var ned af den i sommer. Den er desværre ensrettet men hårnålesvingene er skarpe og de lige stykker imellem ganske korte
Mener stigningen er en 18-20%
Det var de så lidt Iver (Heldigt )
Men når du så (måske) er lige i det område, er der jo både Tvindefossen og Kjosfossen lige i nærheden. Men dem kender du nok.
Men kan muligvis kun komme helt ud til Kjosfossen til fods, eller med tog. Hvis det skal være lovligt..........
Man holder ikke op med at lege, fordi man bliver gammel, man bliver gammel fordi man holder op.
Aprilia Tuareg 660 22'
DKW RT 250/H 54'
Tak for tipsene, dem kigger jeg på når jeg rammer planlægningsfasen for turen, men det ser og lyder helt sikkert spændende. Og jeg kunne forestille mig at stigningen også kan være spændende i sig selv at køre ned af
Ja der har jeg været, det var dog til fods, og længe før jeg fik motorcykel, besteg bjerget på min fødselsdag tilbage i midten af halvfemserne, med en gruppe unge mennesker fra min lokale ungdomsklub, jeg var med som "hjælpelærer" . Bestemt et besøg værd hvis man orker at gå derop
Ja de kører godt nok opad på billedet, men der er noget med at ensretningen blev lavet for ikke så mange år siden. For 5 måneder siden var der ensrettet så man kun kunne køre nedad.
De der Fjordtours må se at få opdateret deres billeder
Det ser stejlt ud, men ikke desto mindre er der flere pasveje i Østrig der har over 20% stigning. Den stejleste jeg har kørt er på sydsiden af Turacher Höhe med en stigningsprocent på 30. Nedkørsel i 2. gear i rødt felt og bremser der lugter meget grimt. Det var her jeg fandt ud af at PD06 har lige i underkanten af bremsekraft. ( Det er så stejlt at bagsædepassageren havde frit udsyn fremad trods hun er 20cm lavere end mig)