Side 1 af 1
Smøring af styrlås
: 01. maj 2010, 22:36
af TEriksen
Har bøvlet noget med en træg styrlås der skal lirkes en del for at kunne låses (op). Har ikke rigtigt lyst til at hive fjederbenene af for at kunne afmontere den øverste "forgaffelbenholderplade/top bridge" og dermed komme til styrlåsen.
Er der nogle af Jer der ved hvad det er for 2 bolte der holder tændingslåsen, og dermed styrlåseenheden fast på nævnte plade? (6 kant, unbracho, størrelse etc.) Det er svært at komme til at se.
Ved I om man kan smøre styrlåsetappen udefra uden at skille noget ad?
Nå ja, skulle måske lige nævne at jeg kører på en TA'er fra 94'
: 01. maj 2010, 23:45
af Tidligere_medlem_1
Tændingslåsen er sikkert monteret med knækbolte ?
Knækbolt = Spænd til hovedet knækker af!
Ved afmontering skal hovedet af bolten så bores af/ud.
(Hvis ikke du kan få fat med en selvlåsende klemmetang)
(Pladesmedens 3. hånd)
Start med en kørnerprik LIGE i MIDTEN af de knækkede bolte,
og bor derefter først med et 3-3,5 mm. bor ca. 5-10 mm. ned,
og derefter med et 6 mm. bor, hvis det er en 6 mm. bolt
: 02. maj 2010, 00:57
af jalp
Inden du går til de hårde metoder, så prøv lige med WD40.
Jeg havde samme problem på min TA93ér da jeg købte den. Jeg sovsede låsestiften ind i WD40 og derefter motionerede jeg den i 10 min. Nu er den som ny

: 03. maj 2010, 14:28
af egoland
Eller hvis du kan få fat i noget silikone-smøremiddel - det har funket for mig.
: 03. maj 2010, 14:53
af Peter AT
Hvis det er låsecylinderen der driller, skal den rengøres for gammelt skidt og snavs, hvorefter du smører den med "Låsegrafit". Dette kan købes hos enhver låsesmed.
Rengøringen kan du foretage med WD 40, Caramba eller lignende.
: 04. maj 2010, 10:01
af TEriksen
Hej alle og tak for de gode råd.
Det lader til at jeg bliver nødt til at skille skidtet ad så jeg kan komme til med smøring og bor mv. Har prøvet med WD40 uden at skille det ad, men der er for lidt plads.
Tjekkede også nogle tegninger af TA'en og kan se at de anvendte bolte skulle være 3x16 men det virker godt nok noget småt. Vil prøve med en 5-6-7 mm top nedefra først.
Vender lige tilbage når jeg har fået has på smøringen.
: 04. maj 2010, 11:07
af Tidligere_medlem_1
NR. 21
