
Enduro på Island
Jeg synes faktisk det er et fint lille og let kamera, det eneste jeg synes halter lidt er lyden. Der er ikke lyd på, når kameraet er i den vandtætte kasse...naturligvis kan man sige! Men jeg synes faktisk at det er en vigtig ting at få med. Jeg har ikke nogen erfaring med andre modeller, så jeg ved ikke hvad andre kan.
Ham der har kameraet bor lidt syd for Roskilde, og jeg er sikker på at du kan prøve at køre en tur med det. Hvis det har interesse kan jeg godt sætte dig i forbindelse med ham.
Hilsen Niels
Ham der har kameraet bor lidt syd for Roskilde, og jeg er sikker på at du kan prøve at køre en tur med det. Hvis det har interesse kan jeg godt sætte dig i forbindelse med ham.
Hilsen Niels
...med mindre man finder det store udstyr frem og lader den roterende frontlinse holde udsigten friBønne skrev:Regn på linsen vil jo være et problem, uanset hvilket kamera der køres med

Hos TenereKlubben er der forresten en lille flok der har diskuteret og købt hjelmkameraer for nyligt. Det er Vholdr Contour HD, og eksempel-klippene ser gode ud. Læs mere her.
mvh Kåre
Ja, min MC tog desværre en flyvetur efter otte dage på Island. Og Island kan være hård at lande på med 70 km/t, så det kostede en knust SuperTenere og et par brækkede arme - den højre knækkede lige over håndleddet og den venstre lige under skulderen.Niels skrev:Jeg har jo hørt lidt om at din Islandstur fik en skidt afslutning! Hvordan går det, er du kommet helt på højkant igen, og hvad med din MC?
Cyklen blev kasseret af forsikringen. En del knækkede kåbedele, et ødelagt instrumentpanel, en måske skæv forgaffel plus omkostninger til hjemtransport 'overhalede' cyklens værdi

Selv er jeg i fuld gang med genoptræning - fire timer ugentligt hos ergoterapeuterne og en times tid med hjemme-øvelser hver dag. Det går fremad, men ikke så stærkt. Heldigvis havde jeg hele beskyttelsesudstyret på da jeg faldt, så jeg slap trods alt for blå mærker og hudafskrabninger.
mvh Kåre
- Nikolajsen
- Indlæg: 1598
- Tilmeldt: 27. maj 2006, 23:20
- Geografisk sted: Hedehusene
- Kontakt:
Jeg kørte i mit almindelige mc-tøj og så et par godt x støvler. Jeg havde ikke investeret i brynje, men skal jeg afsted igen, er der ikke nogen tvivl, jeg skal have hele svineriet på. Det ville i øvrigt have sparet mig for et trykket ribben, da jeg tog den ud over styret!
God bedring Kåre, jeg glæder mig til at se hvad du kommer kørende på næste gang vi ses!
Hilsen Niels
God bedring Kåre, jeg glæder mig til at se hvad du kommer kørende på næste gang vi ses!
Hilsen Niels